Ak sa pri výbere školskej tašky spoliehate len na jej kvalitu, môžete byť nemilo prekvapení. Okrem ergonomického tvarovania je pre zdravý vývoj pohybového aparátu dieťaťa dôležité aj správne nastavenie tašky. Poradíme vám, ako na to.
Vedeli ste, že ak nie je aktovka alebo batoh dieťaťa správne upravený a používaný, hrozia rôzne zdravotné riziká, ktoré môžu prerásť do problémov pretrvávajúcich až do dospelosti? Napríklad zlé držanie tela, migrény alebo zhoršené videnie spôsobené zaťažením krku, šije a krčnej chrbtice. Spoliehať sa na to, že výberom ergonomickej aktovky sa vyhneme problémom s chrbticou je podľa fyzioterapeutky Ivy Bílkovej hlúpe.
Ako si nastaviť ergonomicky navrhnutú aktovku alebo batoh, aby ste sa vyhli týmto problémom a ďalším súvisiacim zdravotným rizikám? "Musíme dbať na správne nastavenie popruhov a naučiť dieťa, že aktovku alebo batoh si musí vždy pevne pritiahnuť k chrbtu," vysvetľuje Iva Bílková a dodáva, že rovnako dôležité je upozorniť dieťa na riziká vyplývajúce zo zlých návykov, ako je napríklad nosenie aktovky na jednom ramene.
"Nosenie batohu na jednom ramene vedie k asymetrickému zaťaženiu, ktoré spôsobuje chybné a následne skoliotické držanie tela. Nepretržité chybné a skoliotické držanie tela potom môže viesť k poškodeniu stavcov a vzniku samotnej skoliózy. Tieto problémy môžu u dieťaťa pretrvávať aj v dospelosti a viesť k migrénam alebo výhrezu platničiek," vysvetľuje Bílková.
Aké sú teda kľúčové kritériá správneho výberu a nastavenia školskej tašky, a tým aj zdravého rastu dieťaťa?
1. Vyberte batoh alebo aktovku primeranú výške, hmotnosti a celkovej telesnej konštitúcii dieťaťa.
2. Nastavte posuvný chrbtový systém podľa aktuálnej výšky dieťaťa.
3. Nastavte aktovku alebo batoh na úroveň panvy a ramien.
4. Rozložte hmotnosť aktovky symetricky na obe ramená.
5. Pomocou ramenných popruhov pritiahnite aktovku čo najbližšie k ťažisku tela.
6. Ramenné popruhy musia byť nastavené na rovnakú dĺžku.
7. Pomocou hrudných a bedrových popruhov utiahnite tašku k chrbtici.
8. V bedrovej oblasti by mala zostať medzera na prestrčenie dlane.
9. Najťažšie predmety umiestnite do priehradiek čo najbližšie k chrbtu.
10. K pritiahnutiu obsahu aktovky čo najbližšie k ťažisku tela použijeme bočné sťahovacie popruhy
